Едукација просветних радника
Два стручна семинара акредитовао ЗУОВ
Удружење „Изражајност“ у склопу сарадње са Заводом за унапређивање образовања и васпитања одржава стручно усавршавање учитеља, наставника и професора основних и средњих школа.
Више информација о стручним семинарима лиценцираним од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања можете наћи преко ликнова „ЈАВНИ ГОВОР – ТЕХНИКЕ ИЗЛАГАЧКЕ ПИСМЕНОСТИ“ и „ПРЕЗЕНТОВАЊЕ НА ЧАСУ“.
Често нисмо ни свесни да данас живимо у „океану изговорених речи“. Као што рибе нису свесне да живе у води. Један предавач може за сат да изговори 6000 речи. Број се умножава убрзаним преношењем говора уз помоћ медија, тако да нас заиста преплављују речи као океан. Ако се томе дода чињеница да, према испитивањима, 75% наше свакодневне комуникације чини говор а само 25% заснива се на писаном језичком изразу, онда се значај говорне речи не може проценити. И поред нових начина комуницирања (мејлом, преко друштвених мрежа, вајбером и сл) и даље предњачи усмено изражавање.
Са развитком цивилизације говор добија све већи значај. Наша цивилизација, цивилизација модерног човека добија нови назив – говорна цивилизација.
Циљ наших едукативних програма је да помогне учитељима и наставницима да оплемене свој говорни израз. Да учине да њихов говор буде додатно уверљив. Сврсисходан. Јасан. Гласан. Динамичан. Разложан. На тај начин помоћи ћемо и деци да говоре лепо и правилно. Јер као што је својевремено написала др Смиљка Васић: „Добар говор се учи уз добар узор и довољан број подстицаја.“
Савремени аутори дају нам још једну опцију за појам којим бисмо могли да објединимо све оно што потпада под развијање говорничких способности – излагачка писменост.
Уводна реч: „Значај развијања техника излагачке писмености у 21. веку“
- Дикција: Правилно дисање приликом говорне интерпретације, артикулација, разложност у говору – говорна интерпункција, ритам и темпо
- Невербална комуникација: говор тела приликом јавног излагања – став, гестикулација, фацијална експресија
- Стил излагања: структура јавног говора – концепт кључних речи (главне идеје и средишња мисао), употреба стилских средстава приликом излагања
- Др Бранивој Ђорђевић: „Елементи дикције“; „Граматика српскохрватске дикције са практикумом“
- Џуди Епс „Снага гласа“
- Иван Клајн, Милан Шипка: Едиција „Популарна лингвистика“
- Марина Марковић: „Глас глумца“
- Тихомир Петровић: „Умеће говорења“
- Слободан Роксандић: „Дикција спикера Дневника 2 (РТС) – мастер рад“
- Обрад Станојевић, Сима Аврамовић: „Основи реторике и беседништва“
- Милан Шипка: „Култура говора“
- Дејл Карнеги: „Јавни наступ“; Едиција „Психологија успеха“
- Мирољуб Радојковић, Мирко Милетић: „Комуницирање, медији и друштво“
- Добривоје Станојевић: „Медији и начела дијалога“
- Артур Шопенхауер: „Еристичка дијалектика“
- Стјуарт Табс: „Комуникација“
- Дезмонд Морис: „Откривање човека кроз гестове и понашање“
- Артур и Барбара Пиз: „Дефинитивни водич кроз говор тела“