Аудио књиге
Удружење „Изражајност“ бави се неговањем и развојем културе говора. Поред одржавања различитих радионица, трибина, семинара, што је наше превасходно деловање, ми реализујемо и аудио-видео записе о великанима наше књижевности, чиме се истиче њихов допринос у развоју језичке културе.
Текстове читају истакнути професионалци – глумци завидне дикције, те на тај начин додатно промовишемо лепоту казане речи.
Аудио књиге представљају и веома важну допуну у образовању слепих и слабовидих особа. Како бисмо магични свет речи приближили и другим особама са инвалидитетом (глувим и наглувим особама), наши сарадници, тумачи за знаковни језик, превели су и прилагодили одређене делове.
У току процеса снимања аудио-видео записа активно учествују и особе са инвалидитетом, чиме се постиже њихова инклузија у стварању и креирању културног садржаја.
Бранко Радичевић – Песме и песник
Први песник који је стварао на народном језику и самим тим подржао Вукову реформу српскога језика. Песничке слике прати наративни део који објашњава колико је живот песника уткан у његову поезију и колико је значајна заоставштина једног од највећих песника који је писао на нашем језику јер су генерације песника следила његов песнички пут.
Јединствени превод поезије Бранка Радичевића на српски знаковни језик реализован је у склопу пројекта „Аудиобиографија и песме Бранка Радичевића“ који су подржали Секретаријат за културу града Београда, Градска управа за културу Новог Сада и Генерали осигурање Србија.
У реализацији пројекта су учествовали ученици Школе за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Београда.
Песме су праћене биографским цртицама из живота песника и може се користити на часовима српског језика и књижевности.
Јован Дучић – Мислилац и песник
Поезија Јована Дучића праћена је цитатима из Блага цара Радована, програмске књиге у којој сам песник открива свој уметнички кредо по ком се владао за живота и шта саветује осталим уметницима. Атмосферу песничких слика допуњује видео материјал који обликује целокупну мистичну атомсферу којој је Дучић био склон.
Цео аудио садржај је титлован за глуве и наглуве особе.
Мирослав Мика Антић – избор из поезије
Пројекат „Мика за особе са инвалидитетом“ омогућава слепим и слабовидим лицима да, кроз изражајну говорну интерпретацију, на прави начин разумеју и доживе стихове великог Мирослава Антића. Ради потпуног приближавања поезије звучним записом, између појединачних песама може се чути глас птица, које су песнику Антићу биле стална инспирација. Колибри, паун и галеб носе са собом симболе слободе, сталне тежње да се негује посебност, веровања у чуда, ширине, лепоте… Да ли сте знали да је колибри једина птица која уме да лети у „рикверц“ или у месту?
Наравно, аудио избор из поезије Мике Антића чува сећање на једног од најзначајнијих српских песника и намењен је најширој публици.
Милан Ракић – Избор из поезије
Овај пројекат садржи избор из поезије Милана Ракића, песника, као и биографске цртице из живота Милана Ракића, ратника и Милана Ракића, дипломате.
Поезија је изведена од стране професионалних глумаца: Сандре Бугарски, Драгана Вујића, Слободанаа Роксандића, Марка Миловановића, у сарадњи са редитељем Марком Ђурићем. Специјални гост је био Арно Гујон.
Аудио запис поезије обогаћују слике наших највећих сликара с почетка 20. века који су тематки пратили Ракићеву поезију: Милена Павловић-Барили, Сава Шумановић, Надежда Петровић, Афам Стефановић, Ђорђе Васиљевић и Игор Васиљев.
Тај изванредан човек, Милан Ракић је оставио траг како у песништву, тако и у историји српског народа јер је његова активност на више потпуно дијаментралних поља била скоро па махнита.
Јован Јовановић Змај-Избор из ПОЕЗИЈЕ
Јединствени аудио-видео приказ додатно је оживео културу сећања на Јована Јовановића Змаја, у години у којој се обележава 115 година од његове смрти. Дигитални запис је доступан и најширој јавности постављањем на јутјуб за бесплатно гледање и слушање. Змајево дело је интерпретирано на највишем уметничком нивоу, чиме се негује и развија култура говора. Највећи значај пројекта огледа се у чињеници да су особе са инвалидитетом узела равноправно учешће у креирању и сензорном доживљавању културних садржаја.
Аутобиографија Браниславa Нушићa
Аудиобиографија Бранислава Нушића представља јединствени аудио запис о животу и делу једног од најзначајнијих наших комедиографа који је много пажње полагао развоју културе говора. Аудиобиографију чине делови из Нушићеве „Аутобиографије“ и цртице из његовог живота које нису познате ширем аудиторијуму – шта је све Нушић основао и шта покренуо на путу културног развитка.
У пројекту су учествовали глумци: Драган Вујић, Слободан Роксандић, Милан Босиљчић, Марко Миловановић, у сарадњи са редитељем Марком Ђурићем, у професионалном студију Милоша Мијаиловића
Пројекат је настао уз партнерство са Фондацијом Нушић и Савезом слепих Србије, а неколико улога тумачили су слепе и слабовиде особе.